cz / pl

Stezka živé vody otevřena

Stezka živé vody otevřena

V sobotu 30. října otevřelo Hnutí Brontosaurus nový okruh na Studničním vrchu nad lázněmi. Šestikilometrová trasa zahrnuje sedmnáct pramenů, dvanáct dřevěných plastik, dvě Priessnitzovy sprchy a deset panelů s tématikou vody.

Kolem stovky lidí si našlo v sobotu dopoledne cestu k Jitřnímu prameni, kde se nachází začátek i konec nové naučné stezky. Nádherné slunečné počasí akci víc než přálo, dokonce i silný vítr prohánějící se tou dobou okolními horami se Studničnímu vrchu vyhýbal.

Slavnostní otevření zahájily zvuky afrických bubnů, poté všechny přivítal koordinátor projektu a organizátor akce Jiří Glabazňa: „Máme 30. 10. 2010, čas 10.10, snad bude tato zajímavá číselná řada pro otevření stezky štastným okamžikem.“ Následovala krátká divadelní scénka, proslovy a slavnostní posvěcení stezky.

Tvůrci stezky poděkovali všem, kdo se na jejím vzniku podíleli – v první řadě se jednalo o Euroregion Praděd, který roční projekt financoval, dále Lesy ČR, Priessnitzovy léčebné lázně a Nadační fond Kimex, který přispěl na vznik dřevěných soch a laviček. Nezapomnělo se ani na dobrovolníky z Jesenicka i celé ČR, kteří již osm let jezdí na brontosauří akce oblast zvelebovat a bez kterých by byl vznik stezky nemyslitelný.

Krátký duchovní obřad vedl otec Josef – Libor Kratochvíla z Lipové, který také všechny  přítomné pokropil posvěcenou vodou z Jitřního pramene. Pak už byly na řadě koláčky, teplý čaj a neformální zábava opět za zvuku afrických bubnů. První zájemci vyrazili individuálně na trasu okruhu a následovala je asi dvacetičlenná skupina v čele s vedoucím projektu, který na důležitých místech seznamoval její členy s podrobnostmi vzniku jednotlivých artefaktů.

Příjmenou akci mohli návštěvníci zakončit na nedaleké chatě Maxovce, kde se úderem poledne začal podávat bramborový guláš.
(il)

Za obsah tohoto dokumentu je výhradně odpovědné Hnutí Brontosaurus Jeseníky, Průchodní 154, Jeseník, tel. 584 401 722.