cz / pl

Stezka živé vody se představuje

Stezka živé vody se představuje

Veřejné projednání připravovaného „horského“ okruhu Priessnitzovy stezky proběhne ve středu 22. září od 15.30 hodin. Za několik týdnů bude otevřena stezka, která propojí sedmnáct historických pramenů a představí dvanáct dřevěných soch pohádkových bytostí a souhrn zajímavých informací o místních zdrojích vody.

Akce se koná v čajovém klubu Na Hoře v areálu školy v prostorách Hnutí Brontosaurus Jeseníky na Průchodní ulici. Tvůrci stezky představí její trasu, ale především obsah dokončovaných panelů, které budou na Studničním vrchu nově rozmístěny. S nimi budou promítnuty také fotografie dřevěných soch. Počítá se s diskusí a zaznamenáváním důležitých podnětů, které budou využity při dopracovávání obsahu.

Panely představí mimo jiné fotografie takzvaných vodních krystalů, které vznikly v lichtenštějnské laboratoři společnosti Hado Life ze vzorků jesenické vody. Metodu fotografování vody za velmi nízké teploty objevil japonský badatel Masaru Emoto.

Mládežnická organizace působí na Studničním vrchu od roku 2002, kdy zahájila sérii rekonstrukcí pramenů z 19. století. V roce 2005 otevřela „dolní“ okruh Priessnitzovy stezky, kterým od té doby prošly tisíce návštěvníků lázní a turistů.

Vznik dalšího okruhu stezky v letošním roce byl podpořen z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd, na kofinancování se podílejí Lesy České republiky a Priessnitzovy léčebné lázně. Slavnostní otevření je plánováno na konec října.

(jg)

Za obsah tohoto dokumentu je výhradně odpovědné Hnutí Brontosaurus Jeseníky, Průchodní 154, Jeseník, tel. 584 401 722.